skip navigation

Meet Our Coaches/Teams

The coaching staff has been and continues to be a large and integral part of our success at EVJ Volleyball.

We are extremely proud of our team of Coaches at EVJ. They represent the best of the AZ Region with decades of coaching and playing experience. Among them are:

  • Hall of Fame athletes and coaches (both high school and college)
  • Former collegiate players and coaches
  • All-American, All-State and All-Region/Conference players
  • Academic All-Americans and more

Our exceptional staff brings a wealth of coaching and playing experience and knowledge. We encourage you to read their bios.  We think you will be as impressed as we are with their experience and passion for teaching and mentoring our fine young athletes in the sport of volleyball.  

See below for a list of our coaching staff, listed by program location, for the 2017-18 club season. Click on any coach's name to review his/her bio.

COURT ONE (2017-18 EVJ-TEMPE GIRLS)

NATIONAL REGIONAL FUTURES
18N1-Tempe 17R1-Tempe 12R1-Tempe
17N1-Tempe 16R1-Tempe 12R2-Tempe
16N1-Tempe 16R2-Tempe 12R3-Tempe
16N2-Tempe

14R1-Tempe

11R1-Tempe
15N1-Tempe 14R2-Tempe 10R1-Tempe
15N2-Tempe 14R3-Tempe  
14N1-Tempe 14R4-Tempe  
14N2-Tempe 13R1-Tempe  
13N1-Tempe    
13N2-Tempe    

*See below for coaching staff and links to each team

INSPIRE COURTS (EVJ-GILBERT GIRLS)

NATIONAL REGIONAL FUTURES
18N1-Gilbert 18R1-Gilbert 12R1-Gilbert
17N1-Gilbert 16R1-Gilbert 11R1-Gilbert
  16R2-Gilbert  
  15R1-Gilbert  
  14R1-Gilbert  
  14R2-Gilbert  
  14R3-Gilbert  
  13R1-Gilbert  
     
     

*See below for coaching staff and links to each team

2017-18 Girls Coaching Staff

"National" Coaching Staff
(subject to change)
(Age groups 13U-18U)

Tempe Location National Teams

18N1-Tempe
Joe Hesse (Head Coach)
Meg Herr (Assistant Coach)

17N1-Tempe
Aaron Payne (Head Coach)
Alex Evans (Assistant Coach)

16N1-Tempe
Megan Taylor (Head Coach)
Kelsey Steuber (Assistant Coach)

16N2-Tempe
Nat Bohls (Head Coach)
Theresa Abernathy (Assistant Coach)

15N1-Tempe
Jamie Rohme (Head Coach)
Chanel (Brown) Richter (Assistant Coach)

15N2-Tempe
Jeff Bader (Head Coach)
Erika Papadeas (Assistant Coach)
Taua Bader (2nd Assistant Coach)

14N1-Tempe
Jordan Neal (Head Coach)
Marisa DaLee (Assistant Coach)

14N2-Tempe
Tayler Bader (Assistant Coach)
Taua Bader (Assistant Coach)

13N1-Tempe
Patti Schoenhardt (Head Coach)
Ellen Harty (Assistant Coach)

13N2-Tempe
Daneeque Chamberlain (Head Coach)
Josalyn Benson (Assistant Coach)

Gilbert Location Teams

18N1-Gilbert
Casey Simon (Head Coach)
Jennifer Scott (Assistant Coach)
Nic Mueller (Assistant Coach)

17N1-Gilbert
Sonia Jones (Head Coach)
Pam Miller (Assistant Coach)
Brian Milhone (Assistant Coach)
 

"Regional" Coaching Staff
(subject to change)
(Age groups 13U-18U)

Tempe Location Regional Teams

17R1-Tempe
Audra Slemmer (Head Coach)
Hannah Marang (Assistant Coach)

16R1-Tempe
Madge Ferreira (Head Coach
Johanna Kolb (Assistant Coach)

16R2-Tempe
Kasey Estes (Head Coach)
Holly Benoit (Assistant Coach)

14R1-Tempe
Temple Harris (Head Coach)
Ed Rubacha (Assistant Coach)

14R2-Tempe
Tim Jarnagan (Head Coach)
Erikah Gamez (Assistant Coach)

14R3-Tempe
Jessica Lewis (Head Coach)
Nathan Lewis (Assistant Coach)

14R4-Tempe
Lauren Schmid
(Assistant Coach)
Mary Guck (Head Coach)

13R1-Tempe
James Johnson (Head Coach)
Halle Johnson (Assistant Coach)
Riley Johnson (Assistant Coach)

Gilbert Location Teams

18R1-Gilbert
Logan Adcock (Head Coach)
Ray Lewis (Assistant Coach)

Amanda Burton (Assistant Coach)

16R1-Gilbert
Chelcy Motes (Head Coach)
Jaron Chatwin (Assistant Coach)

16R2-Gilbert
Norma Suarez (Head Coach)
Jaron Jones (Assistant Coach)

15R1-Gilbert
Mindi Moser (Head Coach)
Ku'ulei Salinas (Assistant Coach)

14R1-Gilbert
Deb Edwards (Head Coach)
Sydney Nelson (Assistant Coach)

14R2-Gilbert
Nic Mueller (Head Coach)
Dani Burke (Assistant Coach)

14R3-Gilbert
Leosha Barker (Head Coach)
Pinkie Ranger (Assistant Coach)

13R1-Gilbert
Madison Peters (Head Coach)
Kassandra Renteria (Assistant Coach)

"Futures" Coaching Staff
(subject to change)
(Age groups 10U-12U)

Tempe Location Futures Teams

12R1-Tempe
Jamie Rohme (Head Coach)
Hayden Boucher (Assistant Coach)

12R2-Tempe
Peyton Shuckhart (Head Coach)
Marland Rogers (Assistant Coach)

12R3-Tempe
Jeni Williams (Head Coach)
Danielle Davis (Assistant Coach)

11R1-Tempe
Skyler Butcher (Head Coach)
Ellen Harty (Assistant Coach)

10R1-Tempe
Patti Schoenhardt (Head Coach)
Kehau Mataele (Assistant Coach)

Gilbert Location Teams

12R1-Gilbert
Jennifer Scott (Head Coach)
Lauren Purdy (Assistant Coach)

11R1-Gilbert
Courtney Pitts (Head Coach)
Sonia Jones (Assistant Coach)


Specialty Training Coaches

Specialty Training
Positional and skill training in addition to regularly scheduled practices is an added benefit for all EVJ players. Training is typically scheduled on Fridays on a monthly or bi-monthly basis at Court One.

Setter training is an added benefit for the designated setters on the 13-18 Regional and National teams. Training is typically scheduled on Friday's for 60 minutes on a bi-weekly basis at Court One. 

Setting trainers include:

  • Jen Leo (Hall of Fame athlete, former ASU setter and #4 all-time career assist leader, left school #2)
  • Chanel (Brown) Richter (Former Florida/UofA/Pepperdine, current setter for Arizona Sizzle professional team)
  • Laura Owes (Former UofA setter, left school as the #1 all-time career assist leader)
  • Marina Mercer (Former ASU setter and #2 all-time career assist leader)

Specialty training coaches include: